Wystawy

Niezbędne informacje:

        Związki Kynologiczne w Polsce
        Plan wystaw w Polsce 2010 r.
        Tytuły przyznawane na wystawach

 Wystawy, na których byliśmy:

      •  02.2009 Bydgoszcz 

      •  06.2008 Lubieszyn
      •  06.2008 Erfurt
      •  06.2008 Gorzów Wielkopolski
      •  04.2008 Grudziądz

      •  11.2007 Poznań
       08.2007 Sopot
      •  07.2007 Koszalin  
      •  07.2007 Gorzów Wielkopolski  
      •  06.2007 Szczecin 
      •  06.2007 Lubieszyn 
      •  05.2007 Czaplinek
      •  05.2007 Grudziądz 
      •  02.2007 Bydgoszcz 

      •  11.2006 Kielce
      •  11.2006 Poznań  
      •  07.2006 Koszalin   
      •  06.2006 Szczecin 
      •  06.2006  Lubieszyn       
      •  06.2006 Leszno  
      02.2006 Gdańsk
      02.2006 Bydgoszcz

      2005 Poznań
      2005 Szczecin
      2005 Czaplinek
      2005 Gorzów Wielkopolski

      2004 Koszalin
      2004 Słupsk
      2004 Sopot
      2004 Głogów
 

Co roku organizowane są Wystawy Psów Rasowych. Uczestniczenie w nich jest sympatycznym sposobem spędzania wolnego czasu, ciekawym, pasjonującym sportem i okazją do zawarcia wielu ciekawych znajomości. Mając rasowego psa, jakim jest elegancki Yorkshire i będąc członkiem Związku Kynologicznego, możemy wziąć udział w wybranych przez nas wystawach. Ich kalendarz jest dostępny w Oddziałach Związku Kynologicznego. Pierwsze organizowane są już w lutym, a od kwietnia każdego roku sezon wystawowy rusza pełną parą. Chcąc pokazać swojego pupila na którejś z nich, musimy czytelnie wypełnione zgłoszenie wysłać pod adres Oddziału, który taką wystawę organizuje i wpłacić na jego konto odpowiednią-podaną do wiadomości wystawców-opłatę. Druki zgłoszeń i numery kont poszczególnych oddziałów otrzymamy w sekretariacie związku. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa zwykle około miesiąca przed datą wystawy. Potwierdzenie przyjęcia naszego zgłoszenia otrzymamy pocztą.

Jadąc z psem na wystawę powinniśmy zabrać: kontenerek-domek, narzutkę, miseczkę, wodę i nieco karmy, kocyk, zestaw potrzebnych kosmetyków, szczotkę, grzebienie, gumki, kokardkę, ligninę lub miękki papier toaletowy, ringówkę. Jeśli pogoda jest marna, to dobrze pamiętać o pelerynie i czymś do przykrycia kontenerka. Gdy zanosi się na upał, nieoceniony okaże się mały parasol ogrodowy. Przy wejściu-dyżurujący lekarz weterynarii poprosi nas o świadectwo zdrowia psa, świadectwo szczepieni przeciw wściekliźnie i potwierdzenie przyjęcia psa na wystawę. Dwa pierwsze wystawi lekarz weterynarii przed wyjazdem na wystawę. Gdy znajdziemy się już na terenie wystawy, odbierzmy katalog i znajdźmy z nim numer ringu, na którym oceniane będą Yorki oraz plan rozmieszczenia ringów. Po przybyciu na wskazany ring, rozkładamy potrzebne akcesoria i zajmujemy się psem. Pozwólmy mu na krótki spacer z dala od koczujących wystawców, w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Przez cały czas bądźmy w pobliżu naszego ringu, aby nie przegapić rozpoczęcia oceniania psów.

Yorki tak jak inne rasy oceniane są w klasach (osobno psy i suki) :

        szczeniąt- 6-9 miesięcy
        młodzieży- 9-18 miesięcy
        pośredniej- 15-24 miesiące
        otwartej-od 15 miesięcy
  
    championów-od 15 miesięcy-tylko psy i suki z tytułem Championa
                                                                                                           lub Interchampiona
        honorowa-od 8 lat

Jak widać rozmaitość jest duża i w zależności od wieku, zdobytych tytułów lub kondycji naszego Yorka, zgłaszamy go do jednej z możliwych klas. Decyzję podejmujemy, wypełniając zgłoszenie na wystawę.

Opiekun ringu prosi każdorazowo do oceny psy zgłoszone do poszczególnych klas. Wchodząc na ring nie zapomnijmy o numerku startowym.

Nadal istnieje zwyczaj pokazywania Yorków na specjalnych 'postumencikach'. Są to właśnie kontenerki-domki nakryte odpowiednio uszytą narzutą, zwykle czerwoną, ładnie harmonizującą ze złoto-niebieską szatą psów. W ringu piesek musi dać się dotknąć sędziemu, pozwolić obejrzeć sobie zęby, stać spokojnie w wymaganej pozie i przebiec płynnie kilka okrążeń wokół ringu. Pokazując pieska w ruchu, prowadzimy go na ringówce, zawsze z lewej strony. Staramy się tak dobrać tempo prezentacji, aby York wypadł jak najlepiej. Nie może podskakiwać, siadać, kręcić się w kółko ani zapierać łapkami. Im płynniej i efektowniej zaprezentuje się w ruchu, tym większa szansa na lepsza lokatę. Pamiętajmy, ze po wejściu z psem na ring, to on jest najważniejszy, on jest oceniany, a nie my. Całą uwagę należy skupić na psie i obserwacji sędziego. To co dzieje się poza ringiem zupełnie przestaje dla nas istnieć. Starajmy się pokazać naszego Yorka z jak najlepszej strony. Jeśli będzie wypielęgnowany, dobrze ułożony i poprawnie zbudowany, a my umiejętnie zaprezentujemy jego zalety, to na pewno zdobędzie uznanie w oczach sędziego i publiczności.

Sztuki wystawiania trzeba się nauczyć. Nic nie przychodzi samo. Wymaga ogromnej wiedzy i pracy. Bywając na wystawach, obserwujmy najlepszych. To, co w pierwszej chwili może wydać nam się dziwne, po przeanalizowaniu może okazać się kluczem do sukcesu.

 

fragment książki Marzeny Kaca-Bibrich pt. "YORKSHIRE TERIER"i  Małgorzaty Luli

 

 WSTECZ 

Copyright © 09/2007 hodowla "Palio".
 All rights Reserved.