Żywienie

Kupując szczeniaka, dostajemy też informację co do tej pory jadał. Od nas jednak zależy czy będziemy go karmić tradycyjnie-gotując mu, czy zdecydujemy się na którąś z gotowych karm. Niektórzy twierdzą, że nawet najlepiej dobrany posiłek 'kombinowany' nie będzie w pełni zbilansowany tak jak gotowa karma. Jeśli jednak jesteśmy zdeklarowanymi tradycjonalistami pamiętajmy, że york, choć mały, jest tak samo zwierzęciem mięsożernym jak duży owczarek czy dog, tak więc podstawę jego menu powinno stanowić mięso. Możemy podawać praktycznie każdy rodzaj mięsa. Jako pokarm białkowy godne polecenia są także: twarożek, żółty ser, gotowane jaka, słodka śmietanka. W zestawie nie może zabraknąć warzyw, drobno utartych surowych lub gotowanych. Dobrze też przyzwyczaić pieska do owoców.

W pierwszym okresie karmimy malucha 4-5 razy dziennie, potem 3, a od około 7 miesiąca dwa razy dziennie. Zwykle system dwóch posiłków pozostaje już na stałe.

Mięso podajemy surowe lub gotowane z jarzynami. Do tego troszkę ryżu na sypko, płatków kukurydzianych lub nieco drobnego, gotowanego makaronu.

Czysta woda musi być stale w miseczce aby pies mógł napić się w każdej chwili. Należy pamiętać, że karmiąc Yorka w taki sposób, po każdym posiłku musimy mu dokładnie umyć brodę i wąsy, a następnie wysuszyć i rozczesać.

Jeśli zdecydujemy się na gotową karmę, wybierzmy dobrą, sprawdzoną, doskonałej jakości. Cena często wydaje się szokująca, pamiętajmy jednak, że nie istnieje zestawienie 'tani i dobry'. Albo tania, albo dobra. Wybór należy do nas.

 

 Zdrowie

Szczepienia ochronne
Jeżeli kupujemy około 12-tygodniowego Yorka od odpowiedzialnego hodowcy, to powinien on mieć już wykonane szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym (zapalenie wątroby, leptospiroza, parwowiroza, nosówka). Jeśli hodowca tego nie zrobił musimy sami udać się jak najszybciej do weterynarza. Po zmianie zębów, około 4-6 miesiąca życia należy zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie. Następnie, gdy nasz York ukończy rok, należy powtórzyć wcześniejsze szczepienia. Potem co rok powtarzamy szczepienia przeciwko wściekliźnie, leptospirozie i parwowirozie, a co 2 lata przeciwko nosówce i zakaźnemu zapaleniu wątroby.

Co powinno nas zaniepokoić?
Posiadacze Yorków, którzy swojego psa mają już od dawna oraz doświadczeni hodowcy zazwyczaj bez problemu rozpoznają, kiedy z ich psem jest coś nie tak. Wczesnym tego objawem jest widoczny brak humoru, przygnębienie lub łatwe męczenie się. Również spojrzenia psa nie jest tak bystre jak dawniej. Pies prawie nie opuszcza swojej leżanki, zwija się w kłębek i daje nam do zrozumienia, że chce mieć święty spokój. Nie ma apetytu. To wszystko stanowi dla nas wskazówkę, że należy dokładnie obejrzeć całego psa. Należy też zmierzyć mu temperaturę, u psów robi się to w odbycie. U zdrowego psa może ona wynosić do 38,5*C. Od 39* pies ma temperaturę podwyższoną, a powyżej 39,5* gorączkę. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza weterynarii, żeby jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Wysoce alarmujący jest też spadek temperatury poniżej 36*,oznacza to, że czynności życiowe ustają i życie psa jest zagrożone.

Choroby i dolegliwości
Po zeskoczeniu psa ze znacznej wysokości lub szybkim biegu po nierównym terenie może się zdarzyć, że pies zacznie kuleć. Nie należy jednak od razu popadać w panikę. Należy obserwować psa przez jakiś czas. Jeżeli jego stan się poprawia, to nie ma czym się przejmować. Jeśli jednak bolesność łapy utrzymuje się i kulawizna jest bardzo widoczna, powinniśmy udać się do lekarza.

Drobne skaleczenia skóry można opatrzyć samemu, z zachowaniem zasad aseptyki, a następnie zabandażować.

Obecność ciał obcych w przewodzie słuchowym bądź nosowym wywołuje przeważnie charakterystyczne objawy ułatwiające ich rozpoznanie. Są to: przechylenie głowy w jedną stronę, powtarzające się potrząsanie głową, częste kichani lub nawet napady kichania. W takich przypadkach najlepiej powierzyć usunięcie ciała obcego weterynarzowi.

Łzawienie i zaczerwienienie oczu wskazuje na zapalenie spojówek. Daje się temu w większości przypadków skutecznie zapobiec. Trzeba więc unikać sytuacji, w których silny prąd powietrza wieje w oczy psa. Ponadto należy przystrzyc włosy tworzące grzywkę nad oczami Yorka i drażniąca jego oczy. Równie skuteczne bywa ich podwiązanie.

W przypadkach ostrego zapalenia spojówek konieczna bywa interwencja lekarza i użycie kropli zawierających antybiotyk

Wypryski (egzema) na skórze muszą też być leczone przez weterynarza. Konieczne jest bowiem rozpoznanie przyczyn tych dolegliwości i zastosowanie leczenia przyczynowego, a nie objawowego. Tylko w ten sposób można zapobiec ewentualnemu nawrotowi choroby.

Zaburzenia czynności układu pokarmowego objawiają się przeważnie wymiotami, biegunką i nie przyjmowaniem pokarmu. W przypadku wystąpienia jednorazowych wymiotów nie ma jeszcze powodu do niepokoju, zwłaszcza gdy pies ma zamiar pożreć zwymiotowany przez siebie pokarm. Wymioty występujące jednocześnie z biegunką należy traktować tylko jako niedyspozycję, jeżeli poza tym pies czyni wrażenie zdrowego, chętnie pobiera pokarm, a jego zachowanie się jest normalne. Zwykle po zastosowaniu przez 1-2 dni lżejszej diety wszystko wraca do normy. Przy niewielkich dolegliwościach żołądkowych pies często sam przynosi sobie ulgę zjadając niestrawną dla innego trawę, którą następnie wymiotuje wraz z zalegającą zawartością swojego żołądka.

Utrzymujące się wymioty, którym mogą też towarzyszyć objawy skurczów jelit i biegunka, wskazują na poważniejszą przyczynę choroby. Jej rozpoznanie będzie wymagało interwencji lekarza weterynarii. Niezależnie od zwalczania przyczyn choroby muszą być ponadto stosowane zabiegi, które będą kompensowały utratę płynów przez organizm. W przeciwnym razie mogą nastąpić nieodwracalne zmiany w organizmie.

fragment książki Marzeny Kaca-Bibrich pt. "YORKSHIRE TERIER"i  Małgorzaty Luli

  WSTECZ 

Copyright © 09/2007 hodowla "Palio".
 All rights Reserved.